Wbrew pozorom dobór baterii do zlewozmywaka to nie kwestia przypadku. Czasem głębokość komór zlewu determinuje wysokość i kształt baterii, podobnie jak materiał, z którego zlew jest wykonany. Wiadomo, że do zlewu stalowego zupełnie nie będzie pasować bateria granitowa, za to chromowana do zlewozmywaka z granitu – owszem.
Zanim zdecydujemy się na zakup zlewozmywaka warto zapytać sprzedawcę o parametry zlewu, takie jak wielkość ogólna czy głębokość komory. Od wielkości i głębokości uzależniona będzie bowiem wielkość baterii (wysokość i masywność). Istotne są także dobór odpowiedniego materiału wykończenia baterii i kształtu.
Typy baterii
Na rynku polskim obecnych jest kilka typów baterii, które uważane są za najbardziej powszechne. – Do dyspozycji mamy standardowe baterie ścienne i stojące, czyli montowane na zlewie. Te z kolei mogą być bardzo różne – tłumaczy Tomasz Kowalczyk, ekspert ds. armatury marki Laveo. Najbardziej tradycyjne są baterie z prostymi wylewkami, które nachylają się nad zlewem pod kątem 45 stopni i dlatego uważane są za baterie dość niskie. Pozostałe baterie stojące mają kształt liter „F”, „L” lub „U”. Każda z nich będzie pasować do innej głębokości zlewu.
Głębokość komory w parze z baterią
Niewiele osób przy wyborze baterii bierze pod uwagę głębokość komory zlewu. Potrafi to skutkować na przykład tym, że w zlewie nie będzie można umyć wysokiego garnka, bo na przykład nie zmieści się pod wylewką baterii. Dlatego warto spytać sprzedawcę o głębokość komory zlewu. – Jeśli jest płytka (czyli ma ok. 12-13 cm) warto do zlewu dobrać baterie uważane za najwyższe w swojej klasie, czyli z wylewką w kształcie „L” lub „F”. W przypadku, gdy nie montujemy baterii w zlewie, a na ścianie – tu podobny problem nie wystąpi – mówi ekspert Kuchinox. Do zlewów o głębokości komory powyżej 14 cm głębokości możemy dobrać baterię niższą wylewką, na przykład „U”, a w przypadku tych najgłębszych, około 18-20-centymetrowych – baterię standardową bez wysokiego korpusu.
Granit granitowi nierówny
Zwykło się uważać, że do zlewozmywaka z granitu najlepiej pasują baterie granitowe. I jest to prawda! Wybór baterii granitowej do zlewu nie powinien być jednak dokonywany w ciemno, bowiem między odcieniami zlewu i baterii istnieją często zasadnicze różnice w odcieniach. Warto pamiętać, że wiele baterii granitowych produkowanych jest technika proszkową, czyli są malowane na wzór granitu, nie zaś wykonane z minerałów. Odcienie uzyskiwane w tej technice mogą być zatem inne niż odcienie granitu. Warto więc poprosić sprzedawcę o rozpakowanie baterii i przymierzyć ją do zlewu, sprawdzając czy odcień się pokrywa albo jest chociaż zbliżony.
Uwaga na kolory wykończenia
Przy bateriach w kolorze srebrnym – warto zwrócić uwagę na ich odcienie. Baterie srebrne mają zazwyczaj dwa rodzaje wykończenia – chromowane i tak zwany inox. Podczas, kiedy chrom jest wykończeniem błyszczącym, inox to matowe srebro. W zależności od rodzaju koloru osprzętu zlewu (syfon, korek automatyczny) – taki odcień baterii powinniśmy zastosować. Bezwzględnie nie należy jednak stosować baterii w odcieniach złota czy patyny do zlewów stalowych albo granitowych ze srebrnym osprzętem.
Niby nic trudnego, ot kupić baterię. Jednak gdy chcemy by tworzyła ona zgraną całość ze zlewem, do którego jest przeznaczona tak samo ważne jak jej wygląd okażą się jej parametry. Warto więc albo zakupów tych dokonywać razem, przymierzając zlew i baterię do siebie albo zaufać wykwalifikowanemu sprzedawcy, który zapyta o głębokość zlewu, jego odcień czy kolor elementów uzupełniających.
(fot. Laveo) Zlewy, które nie są zbyt głębokie potrzebują wysokich baterii, żeby można było w nich umyć przedmioty większych gabarytów
(fot. Laveo) Do dużych zlewów lepiej jest dobierać baterie o dużych gabarytach. Przy doborze baterii do zlewu granitowego bardzo ważna jest spójność odcieni granitu
Laveo PRESS BOX
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/idealna-para-na-lata-bateria-idealnie-dobrana-do-zlewozmywaka